środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na plot i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztachety plastykowe na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też siekać na sześciany o regularnych zarysach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastikowe na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych upodobań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z Winylu na plot i bramę ze sztachet tworzy się z głazów różnorakiego kształtu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych zarysach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz